Zelzelelerle ilgili şaşırtan tez: Aslında hepsi artçı şok olabilir!

Artçı şoklar ekseriyetle ana sarsıntıdan saatler yahut günler sonra meydana gelebilir ve daha fazla sarsıntı yaratabilir. Fakat yeni araştırmalar, kimi çağdaş zelzelelerin 1800’lerde kaydedilen en güçlü sarsıntılardan kimilerinin artçı şokları olabileceğini öne sürüyor.

Journal of Geophysical Research: Solid Earth mecmuasında yayınlanan yeni bir çalışma, 1811 ve 1812 yılları ortasında ABD’de Missouri ve Kentucky hududu yakınında meydana gelen üçlü zelzeleden sonra sık sık artçı sarsıntıların meydana gelmiş olabileceğini söylüyor. Ayrıyeten 1886’da Charleston, Güney Carolina’da hissedilen farklı bir sarsıntının tesirleri de günümüzde devam ediyor olabilir.

Artık bu bölgelerdeki sismik aktivitenin tabiatı daha güzel anlaşıldığı için, bu muhakkak bölgeler bilhassa sıkıntılı olmalarıyla dikkat çekiyor. Bilim insanları, ekseriyetle iki sarsıntı ortasında bir irtibat olup olmadığını anlamak için olay çiftlerinin vaktini, uzaklığını ve büyüklüğünü ölçer. Aralık gereğince yakınsa, bir sarsıntının oburunun artçısı olması mümkündür.

Araştırmacılar, 1980 ile 2016 yılları ortasında Missouri-Kentucky hududu yakınında hissedilen çağdaş zelzelelerin birçoklarını incelerken, bunların yüzde 30’unun yaklaşık 200 yıl evvel bölgeyi vuran üç büyük sarsıntının artçı şokları olabileceğini buldu. Eski zelzelelerin büyüklüğü 7,3 ile 7,5 ortasındaydı ve yeni sarsıntıların tamamı ise 2,5 ile daha büyük zelzeleler ortasında değişiyor.

Ayrıca araştırmacılar, Charleston bölgesinde hissedilen çağdaş zelzelelerin yaklaşık yüzde 16’sının, 1886 yılındaki 7,0 şiddetindeki sarsıntısının artçı şokları olabileceğini söylüyor. Elbette bunların yalnızca artçı şoklar mı yoksa yeni sarsıntılar mi olduğunu belirlemek pek kolay değil. Lakin bu olasılıklar, sismik dataları nasıl ölçtüğümüz konusunda birtakım ek soruları da gündeme getiriyor.

Bilim insanları, çağdaş zelzelelerin artçı şoklar olduğu tarafındaki teorinin, büyük oranda genel mekansal dağılımdan kaynaklandığını söylüyor. Fakat, birbirine yakın biçimde kümelenmiş olmalarının diğer sebepleri olabildiğinden ötürü, birbirine sıkı bir biçimde bağlı üzere gözüken bu zelzelelerin bile büsbütün yeni sarsıntılar olabileceğini belirtiyorlar.

Eğer bunlar artçı şok değilse, o vakit bu sarsıntıların devam eden bir sürünme sürecinin modülü olması mümkün ve bilim insanları şimdi bunu nasıl açıklayacaklarından emin değiller.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)